TinyLab’i Çok Sevdim

Arduino’nun ne olduğu, nasıl kullandığımız hakkında bir blog yazısı yazmış, arduinonun kod geliştirme ve elektronik açısından çok önemli bir araç olduğunu söylemiştim. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Arduinonun sayısız faydasının yanında proje geliştirirken karşılaştığımız bir kaç problem vardı, karışık kablolama, fazlaca kullanılan shieldlar bunlardan en temelleriydi. TinyLab arduinonun bu problemlerini çözmüş harika bir maker projesi.

Yazımın başında TinyLab’dan bahsetim ama tam olarak ne olduğunu açıklamadığımı görüyorum. TinyLab içinde arduino, ekran, motor sürücü, ledler, sensörler olan bir prototipleme aracı. İsmide buradan geliyor, bir maker projesi için gerekli olan hemen hemen tüm parçaları bir araya getirmiş küçük bir maker laboratuarı 🙂 Tüm bileşenleri kendisi open source, üretim yerli ve kitlesel fonlama sitesi olan indegogo.com üzerinden fonlanmış, dünyanın 59 ülkesine yollanmış bir ürün. Sloganları ise “prototype easier than ever” yani “prototipleme hiç olmadığı kadar kolay”.

TinyLab bu iddalı sloganı söylerken çok haksız değil. Arduino ile uzaktan kumandalı bir araba yaparken bile oluşan devre yoğunluğu, projenin bakım ve hata bulma süreçlerini çok etkiliyor. Bir örnekle durumu anlatayım. Nem ve Işık sensörünü kullanıp, telefonumuza mesaj atan ve telefonumuzdan aldığı mesajla bir motoru hareket ettiren bir uygulama yaptığımızı varsayalım. Arduino üzerinde bu kadar toprak ve enerji verecek pin olmadığı için çogaltmak için bir breadborda ihtiyacımız var, bir motor sürücü kartı ve bir bluetooth’uda buna eklemeliyiz. Arduino ve Motor sürücüye farklı kaynaklardan enerji vereceğimiz için bunlarıda eklemeliyiz. En optimal şartlarda elimizde 20den fazla kablo var. TinyLab’da bu neredeyse sıfır, herşey üstünde. Ek kablolama yapmaya genel ihtiyaç duymuyoruz. Bununla birlikte bir problem olduğunda sebebini çok daha kolay tespit edebiliyoruz. Projemizi anlatırken, yaparken aklımıza yeni bir özellik eklemek geldiğinde TinyLab hazır, çok kolay bir şekilde güncelleyebiliyoruz.

Maker eğitimleri nasıl olmalı yazımda motivasyonun çok önemli olduğunu söylemiştim. Arduino ögrenirken bir grup öğrenci, kablolama ve direnç bağlama noktalarında sıkılarak eğitimden uzaklaşabiliyor. TinyLab kablolama gereksinimlerini azalttığı için eğitimlerde kayıp oranını azaltıyor. TinyLab ile proje üreten öğrenciler projelerini daha hızlı yapıp, iyileştirme ve geliştirme noktalarına daha fazla vakit ayırabiliyorlar. TinyLab’de çeşitli pinler dogrudan bağlandığı için programlama yaparken pinlerin anlam ve mantıklarını daha kolay kavrıyorlar. Bu noktalar göze alındığında TinyLab ürünün öğrenme verimliğini arttırdığı ve proje üretmeyi kolaylaştırdığı görülüyor. Özellikle giriş ve ileri seviye arduino eğitimlerinde TinyLab çok kullanılacak bir ürün.

Biz Turkcell Zeka Küpü kapsamında gittiğimiz Ordu ve İstanbul okullarında TinyLab’i deneyimledik ve hem öğrenciler hem bizler çok sevdik. Bu güzel maker ürünü için robotistan ekibine çok teşekkür ediyorum.

Share Post :

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: